Podstatná jména označující párové části lidského těla

Zpět na všechna učiva

Dnešní příspěvek objasní skloňování podstatných jmen, která označují párové části lidského těla. Studenti (a nejen oni 🙂) často tápou, jestli je v 7. pádě množného čísla správně zakončení -AMI (například nohami, ručičkaminebo zakončení -AMA (například nohama, ručičkama). Možná vás překvapí, že obě varianty jsou spisovné, ale záleží na kontextu věty. V určitém případě můžeme použít vždy jen jednu z nich.

V čem vězí ten rozdíl?🤨

Pokud použijeme slovo ruka / noha a chceme tím označit část lidského těla (nebo zvířete), spisovné zakončení pro 7. pád množného čísla je -AMA.

Příklad:

Děvčátko sedělo neklidně a zuřivě kopalo nohama.

přeneseném významupři pojmenovávání předmětů, které jsou těmto částem těla podobné – například ručičky u hodinnohy u stolu – je spisovným zakončením koncovka -AMI. (Ano, tušíš správně, je to podle vzoru ŽENA, který má v 7. pádě množného čísla měkkou koncovku -AMI.😉) 

Příklad:

Sestra si hrála s ručičkami mých nových hodinek. 

Seděli jsme u stolu s dřevěnými nohami

☝️Pozor na další rozdíly ve skloňování u slov nohy a ruce:

Slovník spisovné češtiny nabízí pro 2. pád množného čísla tvary nohou a nohpro 6. pád množného čísla pak nalezneme tvary nohách a nohou. U těchto pádů není striktně rozlišeno, kdy máme který tvar použít, ale můžeme říci, že je běžnější používat v obou případech tvar nohou.  

Podstatné jméno ruka je na tom podobně. Pokud podstatné jméno pojmenovává horní končetinu, tedy část těla, používáme pro 2. a 6. pád množného čísla tvar rukou. Pokud však slovo ruka nese jiný význam, správné tvary jsou: ruk pro 2. pád a rukách pro 6. pád

Přehlednou tabulku nabízí výukový materiál pod příspěvkem.⬇️ 


Materiály

Podstatná jména označující párové části lidského těla

Zeptejte se ostatních

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Pro možnost vkládat příspěvky je nutné se zaregistrovat a přihlásit.

;